Home   Sport   Article

Wick Old Stagers put a stop to Watten’s early season run


By SPP Reporter

Easier access to your trusted, local news. Subscribe to a digital package and support local news publishing.



Watten 'A' are still in front after the fourth round of the contest.
Watten 'A' are still in front after the fourth round of the contest.

ON completion of the fourth round of the Caithness Small-bore Rifle Association’s postal winter league programme, Watten “A” remain frontrunners in division one, even although they succumbed to a very good showing from Wick Old Stagers “A”.

Division one (points dropped ex 400) – Wick OS “A” 4, Watten “A” 8. Individual scores (ex 100) – Stagers “A”: D.W. Miller 100, D. Simpson 99, J.R. Sinclair 99, H. Simpson 98. Watten “A”: J.A. Henderson 99, G. Mackay 99, D.H. Bremner 97, N. Brims 97.

Pentland “A” 11, Westfield “A” 14. Scores – Pentland “A”: M.J. Green 99, D. Mowat 98, R.L.O. Brown 96, P. Richard 96. Westfield “A”: M. Shearer 99, G. Baikie 98, S.J. Ross 95, D. Campbell 94.

Halkirk “A” 15, Stagers “B” 30. Scores – Halkirk “A”: R.B. Campbell 98, J.G. Campbell 98, G.G. Levack 96, W.A. Campbell 93. Stagers “B”: G. Ronaldson 99, G. Begg 97, D. Ronaldson 90, H.A. Simpson 84.

Division two – Watten “B” 13, Stirkoke “A” 13. Scores – Watten “B”: C. Wilson 98, D. Wilson 98, G. Bremner 97, B.E. MacKay 94. Stirkoke “A”: I. Sutherland 98, J. Fraser 97, R. Innes 96, P. Sutherland 96.

Banff & MacDuff “A” 9, Tain 15.

Halkirk “B” 13, Stagers “C” 15. Scores – Halkirk “B”: A. Budge jnr 99, S.J. Blackwood 96, J.P. Campbell 96, H. Levack 96. Stagers “C”: J. Martin 99, A.W. Paul 98, G. Sutherland 96, C. Ronaldson 92.

Division three – Nairn 16, Westfield “B” 17, with the latter returning scores of: J. Manson 98, D. Shearer 96, G.A. MacKay 95, M. MacKay 94.

Watten “C” 12, Pentland “B” 15. Scores – Watten “C”: M. Wilson 98, P. Wilson 98, D. Thomson 97, W. MacKay 95. Pentland “B”: W.F. MacKenzie 98, A. Cowe 96, W.D. Mowat 96, K. MacKay 95.

Dallas 20, Bogey 20.

Division four – Dingwall 20, Keiss 31, with the Sinclair Bay team returning scores of: B. Cormack 93, A. Johnston 93, W. MacKay 93, G. MacKay 90.

Stagers “D” 19, Stirkoke “B” 32. Scores – Stagers “D”: F. Spence 97, A. MacDonald 96, B. Young 95, L. MacDonald 93. Stirkoke “B”: G. Robertson 95, J.M. Sutherland 93, G. Cameron 90, D.G. Henderson 90.

Banff & MacDuff “B” 17, Bogey 25.

Division five – Halkirk “C” 25, Orkney 33, with the villagers having scores of: A. Budge snr 96, J. Fraser 95, G. Dunnett 93, C. Budge 91.

Stirkoke “C” 24, Pentland “C” 208. Scores – Stirkoke “C”: A. Webster 98, I. Gunn 94, R. MacKay 92, G. Mellor 92. Pentland “C”: W.G. Steven 97, G. Green 95, 2 x NCR.

Watten “D” 400, Bogey 34.

Division six – Stirkoke “D” 27, Westfield “C” 53. Scores – Stirkoke “D”: G. Hendry 95, J. Cameron 93, D. Innes 93, J. Munro 92. Westfield “C”: M. MacLeod 95, M. Sutherland 92, J. Crilly 83, A. Jappy 77.

Pentland “D” 64, Halkirk “D” 400 (NCR). Scores: D. Speirs 89, P. Body 87, K. Morrison 85, W. Steven 75.

Westfield “D” 400 (NCR), Bogey 70.


Do you want to respond to this article? If so, click here to submit your thoughts and they may be published in print.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More